Після завершення подружніх відносин парі, яка має спільну дитину (чи дітей), потрібно вирішити питання щодо сплати коштів на дитину тим з батьків, хто з нею не проживатиме. Закон передбачає декілька шляхів для цього, кожен з яких має певні особливості.
Вирішення питання аліментних виплат у добровільному порядку
Батьки, які сумлінно продовжують виконувати свої обов’язки відносно дитини навіть після розриву стосунків з чоловіком чи дружиною, мають можливість відраховувати кошти від зарплати або на підставі підписаного обома батьками договору.
Перерахування аліментів за ініціативою платника
В статті 187 СКУ зазначено, що батько чи мати можуть добровільно надавати гроші на забезпечення сина чи доньки, з яким постійно не мешкають. Кошти відраховуються після подання відповідної заяви:
- за місцем офіційного працевлаштування;
- за місцем нарахування пенсійних виплат;
- до бухгалтерії університету чи інституту, де платник отримує стипендію.
В документі зазначається розмір аліментних виплат (певна сума чи відсоток) та строк, протягом якого здійснюються платежі. За бажанням платника потім заяву можна відкликати, для цього потрібно подати відповідний запит.
Якщо заява оформлена за всіма правилами, тоді відрахування здійснюються максимум через 3 дні після встановленої дати нарахування стипендії, пенсії чи зарплати.
Існує можливість перерахування коштів на підставі заяви чоловіка або жінки навіть у наступних випадках:
- якщо з платника вже стягують гроші за іншу дитину;
- якщо загальна сума аліментів, які відраховуються на підставі заяви чи виконавчих документів, складає більш ніж 50% пенсії, заробітної плати або стипендії.
Підписання договору між батьками
У разі відсутності суперечок щодо того, скільки аліментів платити і коли саме це робити, батьки можуть врегулювати питання забезпечення малюка шляхом підписання відповідного договору. В ньому зазначаються обов’язки сторін, при цьому повинні враховуватися інтереси дитини, які передбачені чиннім українським законодавством.
Домовленість між матір’ю та батьком фіксується у письмовому вигляді, при цьому договір обов'язково має посвідчуватися нотаріусом, який перевіряє його умови на відповідність правовим нормам. Якщо платник не виконуватиме умови документу, тоді отримувач може звернутися до нотаріуса задля отримання виконавчого напису та стягнення зазначеної в ньому суми.
Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів
Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години
Призначення аліментів у судовому порядку
Можливість вирішити питання сплати аліментів мирним шляхом існує не завжди, і для таких випадків передбачається стягнення коштів на утримання неповнолітнього через суд. Аби домогтися справедливості, отримувачеві потрібен досвідчений та обізнаний в таких справах адвокат, який вбереже від помилок та допоможе з усіма процесуальними нюансами.
Спосіб стягнення аліментів
Під час подання заяви до суду майбутній одержувач коштів (той, хто опікується дитиною постійно та проживає разом з нею – батько, матір, інший законний представник) може обрати один з двох передбачених законодавством способів отримання аліментів:
- у вигляді фіксованої суми;
- у частці доходу того з батьків, хто проживає окремо.
Потім спосіб стягнення коштів можна буде змінити, але ініціювати цей процес може виключно отримувач аліментів, якому задля цього потрібно подати позов до суду.
Розмір аліментних платежів
Відповідно до законодавчих норм, розмір виплат повинен бути таким, щоб забезпечувати неповнолітньому умови для гармонійного фізичного, інтелектуального, психологічного та соціального розвитку. Кожного разу суд розглядає сукупність обставин перед прийняттям остаточного рішення.
Українським законодавством передбачений мінімальний розмір платежів на одного неповнолітнього – вік складає 50% ПМ для дитини відповідної вікової групи. Є також поняття рекомендованого розміру аліментів, він вдвічі більший, тобто один ПМ для дитини тієї чи іншої вікової групи. Рекомендований розмір суддя призначає, якщо у платника достатньо високий рівень доходу.
Часто трапляється так, що несумлінні батьки приховують доходи, аби скоротити розмір виплат. Якщо позивач зможе знайти та надати суду докази того, що витрати платника перевищують його офіційні доходи (при цьому відповідач не зможе довести джерело отримання грошей), тоді є можливість призначення аліментів на суму, яка перевищує рівень заробітку батька або матері, що не проживає з дитиною. Така можливість передбачена ч. 2 і 3 ст. 182 СКУ.
На що звертає увагу суд під час визначення розміру виплат на дитину?
Рішення стосовно розміру відрахувань на дитину приймаються після детального аналізу наступних обставин:
- наявність у дитини системних захворювань та її матеріальне становище;
- фінансове становище та стан здоров’я платника;
- інші матеріальні зобов’язання платника відносно неповнолітніх дітей та/або батьків чи дружини/чоловіка, що знаходяться на його утриманні;
- майно та майнові права того з батьків, що не проживає з дитиною – враховується майно на праві користування, володіння або/та власності. Мова йде про гроші, транспортні засоби, квартири, будинки, земельні ділянки, корпоративні права, виключні права на об’єкти інтелектуальної власності;
- наявність витрат, що перевищують офіційні доходи у випадку відсутності підтверджених джерел надходження коштів. Наприклад, коли нібито безробітний купує нову квартиру або машину, не маючи доказів того, звідки з’явилися гроші на велику покупку;
- інші важливі обставини.
Усі без винятку витрати, які стосуються забезпечення дитини, повинні визначатися матір’ю та батьком за домовленістю. Якщо виникає конфлікт та справа доходить до суду, тоді суддя може не лише призначити стягнення коштів, але й встановити, скільки конкретно грошей має перерахувати платник. Таким чином, суперечки можуть виникати з різних причин:
- коли платник не згоден взагалі переховувати кошти на сина чи доньку;
- якщо той, хто добровільно сплачує аліменти, платить на думку отримувача занадто мало.
Зазначимо, що неможливість того з батьків, хто не проживає з неповнолітнім, перераховувати кошти на дитину не входить до переліку обставин, які впливають на розрахунок аліментних виплат. Тобто обов’язок платити гроші на утримання сина або доньки існує навіть тоді, коли відповідач по справі наголошує на відсутності можливості матеріально забезпечувати неповнолітнього.
Відповідно до частини 1 статті 184 СКУ, суд має можливість призначити сплату аліментів у вигляді твердої грошової суми (потрібна відповідна заява від одержувача виплат), якщо:
- у платника немає регулярного доходу, або заробіток має мінливий характер;
- частина доходу платникові надається в натурі;
- є інші обставини, які мають суттєвий вплив на визначення розміру аліментних платежів.
Підтвердженням цієї правової позиції є постанова ВСУ від 23.12.2019 у справі № 344/10971/16-ц.
Аліменти у вигляді частки доходу
Визначення частки від заробітку батька або матері, що не проживає з дитиною, відбувається в залі суду та закріплюється відповідним судовим рішенням.
У разі стягнення коштів на 2 чи більше дітей, суддя встановлює єдиний розмір відрахувань від доходу, який буде стягуватися з платника до того моменту, коли найстаршій дитині виповниться 18 років. Потім платежі повинні здійснюватися з відрахуванням рівної частки від загальної суми, що раніше була встановлена для двох чи більше дітей, якщо жоден з батьків не подасть до суду ще один позов про визначення розміру платежів на інших дітей.
У законного представника є можливість подати заяву щодо видачі судового наказу для отримання платежів у розмірі:
- 1/4 доходу платника, якщо аліменти сплачуються на 1 дитину;
- 1/3 заробітку на 2 дітей;
- 1/2 доходу на 3 або більше нащадків, однак сума не має перевищувати 10 ПМ на дитину певної вікової групи на кожну дитину.
Аліменти у твердій грошовій сумі: розрахунок та особливості сплати
Якщо одержувач коштів хоче, аби аліменти сплачувалися у твердій грошовій сумі, то від має звернутися до суду з такою заявою та отримати відповідне рішення.
Важливо! Відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» (за винятком 2024 року, протягом якого закон не діє), розмір визначених судом чи договором між батьками відрахувань на дітей підлягає щорічній індексації. Виключення становлять випадки, коли матір з батьком прописують в договорі інші умови. Законодавство також передбачає можливість проведення індексації за інший період за заявою одержувача.
Особа, яка виступає як законний представник дитини та мешкає з нею, може подати позов до суду задля отримання судового наказу про отримання аліментів, розмір яких складає 50% ПМ для дитини певної вікової групи. В цьому році влада визначила наступні розміри прожиткового мінімуму:
- на дітей до 6 років – 2272 грн. з 01.01.2024 року;
- на дітей 6-18 років – 2833 грн. з 01.01.2024 року;
Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів
Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години
З яких доходів утримуються аліменти?
В процесі розгляду справи щодо призначення аліментів суд враховує наступні доходи як джерело коштів на дитину:
- заробітну плату;
- надбавки та доплати до зарплати;
- винагороди й преміальні виплати;
- стипендії;
- пенсії;
- виплати безробітнім;
- дивіденди від банківських вкладів або цінних паперів;
- інші види заробітку, вказані в Переліку, що затверджено постановою Кабміну № 146 від 26.02.1993 року.
Що стосується коштів, отриманих платником внаслідок продажу земельних ділянок, квартир чи будинків, то вони не беруться до уваги під час визначення розміру аліментних виплат. Така правова позиція підтверджується постановою ВСУ від 25.01.2021 року у справі № 758/10761/13-ц (провадження № 61-19815сво19). У висновку вказується, що отримані в результаті підписання договору купівлі-продажу нерухомого майна кошти не є доходом особи, а грошовим еквівалентом вартості будинку, земельної ділянки чи квартири, тобто не входять до Переліку доходів, з яких можуть стягуватися платежі на дитину.
Якщо платник офіційно працевлаштований за межами країни та отримує дохід виключно за кордоном, тоді розмір відрахувань на сина/дочку розраховується на основі показників середньомісячної зарплати в регіоні, де він мешкав до виїзду з країни. При цьому держава, де перебуває та працює особа, що має сплачувати аліменти, повинна мати з Україною договір про надання взаємної правової допомоги. У випадку, коли платник надає інформацію щодо розміру свого заробітку, тоді розрахунок виплат здійснюється на основі доходу, який він отримує за межами країни.
За наявності між Україною та іноземною державою, де заробляє гроші платник, договору про взаємну правову підтримку обчислення та стягнення аліментів здійснюється у тому ж порядку, що й відносно осіб, які отримують дохід в рідній країні. Якщо платник є працівником організації, установи чи підприємства, яке знаходиться за кордоном та отримує зарплату в гривнях чи іноземній валюті, тоді платежі здійснюються через бухгалтерію у гривнях або іноземній валюті.
Починаючи з 16 листопада 2022 року, в Україні діють зміни до встановленого Кабінетом Міністрів Переліку доходів, з яких стягуються аліменти. Зокрема, утримання платежів на дітей відбувається з усіх видів фінансового забезпечення та інших виплат, включаючи винагороди, встановлені законодавством на період воєнного часу. Виключення становлять лише кошти, які платник отримує нерегулярно. Ці зміни стосуються працівників:
- Збройний Сил України;
- усіх інших військових формувань, які створені згідно норм чинного національного законодавства;
- Державної прикордонної служби;
- поліції;
- Держспецзв’язку;
- БЕБ;
- органів та підрозділів внутрішніх справ;
- Служби судової охорони;
- Державної кримінально-виконавчої служби;
- служби цивільного захисту;
- Державного бюро розслідувань.
Збільшення або зменшення платежів
Вже після прийняття судового рішення щодо розміру аліментів отримувач або платник може знову звернутися із позовом про зміну фіксованої суми або частки доходу, яку потрібно сплачувати на дитину. Підставою для звернення щодо збільшення чи зменшення розміру платежів буває:
- покращення або погіршення стану здоров'я когось з учасників процесу (платника, одержувача, дитини);
- погіршення чи поліпшення матеріального становища;
- зміна сімейного статусу будь-кого з батьків;
- інші обставини, які вказані в СКУ.
Ухвалення рішення щодо зміни розміру платежів на дитину, відповідно до ст. 192 СКУ, можливе лише у разі надання позивачем доказів того, що сімейний, матеріальний стан або стан здоров’я змінилися. Той факт, що платник чи одержувач вступив у новий шлюб чи в нього народилися діти, не обов'язково вливає на збільшення чи зменшення аліментів. Це зумовлюється тим, що одна дитина не має страждати через зменшення грошових надходжень внаслідок того, що батько чи матір потребує коштів на утримання іншої дитини. Відповідне роз’яснення вказано в постанові ВСУ від 16 вересня 2020 року у справи № 565/2017/19.
Звільнення від обов’язку платити гроші на дитину
За згодою обох сторін є можливість достроково припинити обов’язок з перерахування аліментних платежів того з батьків, хто не мешкає з дитиною. Для цього потрібно, аби платник та одержувач коштів підписали відповідний договір, попередньо отримавши дозвіл від органу опіки та піклування. Підставою для припинення права на аліменти є передання сину чи доньці права власності на певне нерухоме майно – це може бути ділянка землі, квартира чи будинок. Представники органу опіки та піклування мають упевнитися в тому, що інтереси дитини не порушуватимуться внаслідок укладання угоди.
Після підписання документу інший з батьків, який проживає разом з дитиною, бере на себе усі обов’язки щодо її утримання до досягнення повнолітнього віку. Якщо одержувач аліментів не дотримається умов угоди, тоді інша сторона має законне право подати до суду позов щодо розірвання договору. Одним з учасників процесу повинна бути дитина, якщо їй на момент укладання договору виповнилося 14 років. Після обговорення пунктів документу сторони звертаються до нотаріуса, який посвідчує його.
Виникнення права власності на будинок, земельну ділянку або квартиру виникає одразу після того, як відбудеться державна реєстрація цього права. Право може набувати лише дитина або ж син/донька разом із законним представником. У другому випадку неповнолітній та мати/батько володіють нерухомим майном на правах спільної часткової власності.
Адвокат з розлучень
Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання
чи запишіться на консультацію