Із народженням дитини у її батьків виникають певні права та обов’язки по відношенню до неї. Але чоловік так жінка на момент зачаття та народження малюка можуть бути не одружені, що провокує виникнення суперечок щодо спорідненості. Чинне законодавство передбачає певний порядок їх врегулювання.
Що таке походження дитини за законом?
Конституція України, а саме її 52 стаття, закріплює рівні права дітей, батьки яких перебували або не перебували у подружніх відносинах на момент їхньої появи. Водночас між малюком та його батьком і матір’ю виникає моральний та біологічний зв'язок. Аби факт походження почав мати юридичне значення, його потрібно належним чином зареєструвати, звернувшись до органу реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 121 СКУ, саме на орган ДРАЦС покладається обов’язок фіксувати походження дитини від конкретних осіб. Лише після такого засвідчення починають діяти права та обов’язки матері, батька та дитини. При цьому зазначимо, що ці обов’язки та права мають взаємний характер та створюються на основі того, що син або донька біологічно є нащадками саме цих осіб.
Під час процедури реєстрації народження потрібно визначити походження малюка та присвоїти йому або їй певне ім’я, прізвище та по батькові. Без цього етапу неможливо в подальшому вказати відповідні дані батька й матері у свідоцтві про народження, яке видається після врегулювання формальностей. Є можливість внесення в документ відомостей про обох батьків чи про когось одного.
Походження дитини від матері
Сімейний статус жінки, яка народила малюка, немає жодного значення під час засвідчення материнства. Одинокою вважають матір у випадку, якщо в процесі заповнення свідоцтва про народження сина чи доньки:
- батько вказується за словами матері у тому порядку, що наразі передбачений національною нормативно-правовою базою;
- запис про другого з батьків відсутній.
Встановити, що саме ця жінка є матір’ю дитини, допомагає медичне свідоцтво про народження. Цей документ видається в закладі охорони здоров’я, де проходили пологи, під час виписки. Також в українському законодавстві передбачається засвідчення народження малюка органами ДРАЦС, якщо пологи проходили вдома чи в іншому місці, де не було можливості надання породіллі повноцінної медичної допомоги. Якщо представники компетентної служби не можуть зареєструвати факт народження дитини, тоді потрібно це робити в судовому порядку. У зверненні до суду потрібно вказувати прохання про встановлення факту народження хлопчика або дівчинки у певний час.
Походження дитини від батька
Питання щодо підтвердження спорідненості малюка з батьком вирішується через орган ДРАЦС, куди чоловік з жінкою, які не перебувають у шлюбі, повинні звернутися з відповідною заявою. Краще вирішити проблему якнайшвидше після народження дитини, але це можна зробити й пізніше, адже закон дозволяє такі звернення у будь-який час.
Останніми роками почастішали випадки, коли батьком новонародженого є особа, що не досягла 18 років. Після отримання заяви про визнання себе батьком від неповнолітнього орган ДРАЦС має повідомити про факт батьківства законних представників заявника – батьків, опікунів чи піклувальників. Якщо передати інформацію неможливо, тоді відомості про запис неповнолітньої особи батьком передаються до територіального органу опіки та піклування.
Потреба в повідомленні органу опіки та піклування, батьків чи інших законних представників неповнолітнього виникає через передбачену частиною 1 статті 35 ЦКУ можливість надання особі повної цивільної дієздатності. Тобто, якщо чоловік вказується як батько, то це є підставою для дострокового визнання його дієздатним з усіма правовими наслідками, які передбачені законодавством.
У разі відсутності можливості особисто відвідати орган ДРАЦС та надати заяву про визнання батьківства громадянин має право:
- надіслати документ поштою;
- обрати представника, який передасть заяву замість нього.
В обох випадках потрібно попередньо потурбуватися про нотаріальне засвідчення.
Після набуття чинності ЗУ № № 2398-VI від 1 липня 2010 року виключно в судовому порядку вирішуються питання про визнання чоловіка батьком, якщо матір малюка:
- померла, і цей факт підтверджують відповідні документи;
- оголошена загиблою за всіма правилами (повинні бути папери, які це доводять);
- втратила цивільну дієздатність або батьківські права;
- визнана безвісно відсутньою;
- не турбується про дитину та не мешкає разом з нею протягом півроку або більше.
Раніше це можливо було зробити на основі заяви чоловіка, що в певній мірі суперечило інтересам дітей.
Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів
Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години
Куди звернутися
Якщо чоловік та жінка не одружені, тоді для проведення реєстрації народження малюка вони повинні написати спільну заяву та звернутися із нею до органу ДРАЦС. За відсутності спільного волевиявлення пари потрібно вирішувати питання щодо підтвердження батьківства через суд загальної юрисдикції, який почне розгляд справи після отримання відповідної позовної заяви.
Вирішення питання в суді
Подавати позовну заяву з проханням визнати батьківство можна за місцем проживання заявника в суди загальної юрисдикції, керуючись вимогами чинного ЦПКУ.
Якщо потрібно вирішити питання про визначення факту народження хлопчика або дівчинки у випадку, коли орган державної реєстрації це зробити через певні причини не може, при цьому батьки перебувають у цивільному шлюбі (мешкають разом та ведуть спільне господарство), тоді розгляд справи здійснюється судами загальної юрисдикції в межах окремого провадження. Підсудність визначається відповідно до вимог ЦПКУ.
Згідно положень ЗУ № 3674-VI, під час подання позовної заяви потрібно сплачувати судовий збір та надавати квитанцію для підтвердження операції. Його розмір можна подивитися на офіційному порталі Судової влади. Також існують винятки, коли не треба сплачувати судовий збір – вони вказані у статті 5 вищезазначеного закону.
Як зареєструвати сина чи доньку, якщо батьки не одружені
Існує дві головні підстави для визначення чоловіка та жінки батьками дитини:
- кровне споріднення;
- реєстрація походження малюка відповідно до вимог українського законодавства.
На процедуру підтвердження походження впливає відсутність або наявність між батьками шлюбних відносин. Послідовність дій під час визначення належності малюка за народженням до батька й матері вказана в главі 12 СКУ.
У випадку, коли подружжя розлучилося, і протягом наступних 10 місяців у них народилася дитина, є можливість звернення до територіального органу ДРАЦС із спільною заявою про невизнання колишнього чоловіка батьком новонародженого чи новонародженої. Задоволення вказаної в документі вимоги можливе тільки тоді, коли водночас мати та інша особа подадуть заяву при визнання батьківства. В ситуаціях, коли малюк народився протягом 10 місяців після завершення шлюбних стосунків через смерть чоловіка, визнати батьком, відповідно до ст. 122 СКУ, можуть іншу особу, якщо вона разом з матір’ю звернеться до ДРАЦС із відповідною заявою.
Визначення походження дитини, коли батьки не одружені, може здійснюватися згідно положень ст. 125 СКУ:
- за спільною заявою батьків;
- на основі звернення особи, яка вважає себе батьком;
- за рішенням суду.
Якщо відсутня спільна заява батьків, жодна особа не звернулася із проханням про визнання батьківства, немає судового рішення за цим питанням, тоді в Книгу державної реєстрації народжень малюк вписується під материнським прізвищем. Що стосується по батькових, то їх, відповідно до ч. 1 ст. 135 СКУ, матір вказує на свій розсуд.
Наразі в Україні діють особливі правила щодо фіксації фактів народження дітей. Зокрема, під час кожних пологів, які закінчилися успішно, заповнюється Медичне свідоцтво про народження за формою № 103/о. Документ затверджено наказом Міністерства охороні здоров’я № 545 від 08.08.2006 року, який зареєстрований Мін’юстом за № 1150/13024 від 25.10.2006 року. Обов'язок щодо заповнення свідоцтва покладається на надавачів медичної допомоги (медичних працівників та отримувачів ліцензій на здійснення медичної практики), які приймають участь у пологах та проводять огляд породіллі після них. Правило стосується серед іншого випадків, коли жінка відмовляється від госпіталізації, пологи проходять поза межами медичного закладу, немає можливості здійснити транспортування вагітної чи породілля до лікарні.
Під час воєнного стану дозволяється заповнювати у довільній формі довідку в 2 примірниках про народження живої дитини, якщо відсутня можливість видачі свідоцтва за формою № 103/о. Ця довідка має юридичну силу навіть за відсутності печатки, якщо у ній присутня інформація, яка передбачена пунктом 2 наказу Міністерства охорони здоров’я № 407 від 4 березня 2022 року.
Адвокат з розлучень
Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання
чи запишіться на консультацію