Телефонуйте адвокату з розлучень:

Аліменти в Україні: все найважливіше про них

Аліменти: поняття та види, які передбачені законодавством

Згідно чинного законодавства України, аліментами називаються кошти, котрі щомісяця виплачуються одним членом родини на іншого непрацездатного. Цей обов'язок покладається у визначених законом випадках, чітко зазначених у Сімейному кодексі.

Читайте далі, щоб дізнатися про нюанси стягнення аліментів

Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Тобто це не тільки утримання неповнолітньої дитини, хоча саме ці випадки найпоширеніші. Існує три види аліментів в Україні, і це:

  • на дитину;
  • на непрацездатну дружину/чоловіка;
  • на батьків.

Що до розміру виплат, то вони можуть бути сплаченими за обоюдною згодою сторін, або призначатися в судовому порядку з розрахунком згідно Закону про аліменти України. Сума може бути щомісячно постійною, або коливатися відповідно до розміру заробітної плати.

Грошові виплати можуть передаватися одержувачу різними способами: перерахуванням через бухгалтерію підприємства, на якому працює аліментник, самостійним безготівковим переказом на банківську картку або поштою (важливо, щоб була підтверджуюча квитанція).  


Адвокат з поділу майна

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

 
або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам
 
Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит


Перелік осіб, які мають право на отримання аліментів, встановлених законодавством, але також слід зазначити, що в залежності від ситуації можуть змінюватися й платники утримання (бабусі, дідусі, онуки). Також важливо, що обов’язок покладається на подружжя навіть тоді, коли люди проживали без офіційної реєстрації (у цивільному шлюбі). У кожного виду є свої особливості (підстави, розміри, умови).

Аліменти на дитину, їх особливості та можливі розміри

Аліменти на дитину - це найпоширеніший вид виплат на утримання. Обов'язок на забезпечення потреб своїх дітей покладається на батьків Сімейним кодексом, згідно якому також існують обмеження по віку та більш розширені вимоги. Той з батьків, що проживає окремо, повинен сплачувати кошти на покриття потреб:

  • неповнолітнього сина/доньки (до 18-річчя);
  • дитини, що продовжує навчання та у зв'язку з цим не здатна самостійно забезпечувати себе (обмеження – 23 роки);
  • інваліда (в цьому випадку батьки утримують дитину довічно або до зняття інвалідності);
  • додаткових/незапланованих, до потреби в яких призвели особливі події (тяжка хвороба та необхідність лікування, отримання серйозних каліцтв, тощо).

 


сімейний адвокат

ЗАПИСАТЬСЯ НА КОНСУЛТАЦИЮ К АДВОКАТУ ПО РАЗВОДАМ
Записатись на консультацію
Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень


 

Мінімальний розмір аліментів України встановлений на законодавчому рівні, але закон чітко визначає, що суми щомісячного утримання повинно вистачати на гармонійний розвиток дитини.

Мінімальний розмір не може складати менше 50% прожиткового мінімуму, який розрахований на відповідний вік малечі. При цьому закон також турбується про аліментника, забезпечуючи йому гарантований мінімум на проживання, а тому на розмір аліментів в Україні встановлені обмеження:

  • на одну дитину стягується ¼ доходу;
  • на двох – до 1/3 доходу;
  • якщо діток 3 та більше – до 50% доходу.

Батьки можуть за взаємною згодою домовитися про розміри та дати щомісячної передачі коштів, а також додаткової участі у вихованні та забезпеченні потреб дитини. Всі домовленості краще закріпити в договорі про утримання, що допоможе уникнути суперечок в майбутньому.

Слід також пам’ятати, що обов’язки по утриманню своїх діток до настання ними працездатного віку покладаються законом на всіх батьків, незалежно від їх офіційної зайнятості. Тому стягнення аліментів в Україні з безробітного також передбачається.

Особливості виплати аліментів на одного з подружжя

Аліменти на дитину, їх особливості та можливі розміри

Аліменти на дитину, їх особливості та можливі розміри

На другому місці по розповсюдженості аліментні виплаті, які сплачуються одним з подружжя іншому. Згідно Сімейного кодексу на них мають право:

  • непрацездатні дружина/чоловік;
  • вагітна дружина (якщо потребує допомоги);
  • жінка після пологів та той з батьків, з ким залишається проживати малеча до досягнення 3 років (а при наявності у фізичному або психологічному розвитку вад – до 6 років).

Також подати на аліментну підтримку може один з подружжя, який піклується про дитину-інваліда в складних випадках (коли та проживає з ним і потребує постійного нагляду, бо не може сама себе обслуговувати).

Законодавством зазначені окремі нюанси, тому кожна ситуація розглядається окремо. Наприклад, не має право на аліментні виплати той з подружжя, який негідно поводився у шлюбі або якщо отримав каліцтво при здійсненні злочину.

Виплати на утримання непрацездатних батьків

Існує ще один різновид стягнення аліментів - це утримання повнолітніми дітьми своїх непрацездатних батьків. Цей обов’язок покладений на кожного Конституцією України, а механізм розписаний у СК (ст. 202-203). Діти мають:

  • піклуватися про непрацездатних батьків, якщо ті цього потребують;
  • допомагати покривати додаткові витрати, які виникають у батьків у зв’язку з тяжкою хворобою або інвалідністю.

Але цей обов’язок скасовується, якщо батьки були позбавлені прав та не утримували належним чином своїх дітей.  


Записатись на консультацію