Які є види аліментів в Україні та деякі важливі особливості
Аліментами згідно законодавства України називаються кошти, які щомісяця виплачуються одним членом родини на іншого непрацездатного. Цей обов'язок покладається Сімейним кодексом, при цьому всі випадки стосовно того, хто має право на аліментні виплати, та хто зобов’язаний їх сплачувати, теж чітко визначені законом. Ігнорувати законний обов’язок не можна, тому що за це правопорушник буде притягнутий до відповідальності.
Читайте далі, щоб дізнатися про нюанси стягнення аліментів
Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів
Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години
Закон передбачає декілька видів виплат на утримання, тому спочатку зазначимо, які аліменти в Україні існують зараз. В першу чергу виділяються три групи:
- на неповнолітню дитину;
- на непрацездатну дружину/чоловіка;
- на батьків.
Найчастіше аліментні виплати призначаються для утримання неповнолітніх дітей (до досягнення 18 років). Але також в законі можна знайти декілька виключень з цього правила. Наприклад, якщо дитина продовжує навчання і не працює, то батьки повинні забезпечувати її потреби до 23 років.
Якщо дитина має якісь каліцтва або по хронічному захворюванню отримала групу інвалідності, то вона має право на довічне (або до зняття інвалідності) батьківське утримання. Часто саме по незнанню нюансів виникають спори, а також заборгованість по аліментах, чого краще не допускати.
Адвокат з поділу майна
Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання
чи запишіться на консультацію
Об’єктивні причини виникнення заборгованості та що робити?
Заборгованість може виникнути з різних причин, одна з можливих – незнання закону та нюансів, пов’язаних з описаними вище особливостями. Також заборгованість по аліментах в Україні може виникнути з ряду об’єктивних причин, коли платник дійсно попав в скрутне становище, наприклад:
- втратив роботу та тим самим суттєво погіршив своє матеріальне становище;
- серйозно захворів (можливо навіть отримав через деякий час інвалідність);
- в нього народилися ще діти або додалися непрацездатні утриманці, і він більше не в змозі забезпечувати старших сина чи доньку такою ж сумою, як раніше.
Що робити у перелічених випадках – багато в чому залежить від того, як виплачуються аліменти: на добровільній основі згідно укладеного договору, або примусовим стягненням за рішенням суду. В першому випадку слід спробувати дійти згоди з іншою стороною та укласти новий договірний документ.
Якщо домовленості достигнути не вдалося або кошти на утримання стягуються примусово, то слід звернутися до суду. В принципі є й законні шляхи того, як не платити заборгованість по аліментах або знайти вдале рішення, як вирішити проблему.
сімейний адвокат
Записатись на консультацію
Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень
Необ’єктивні причини виникнення заборгованості
Найчастіше заборгованість все ж таки виникає з необ’єктивних з точки зору закону причин. Наприклад, коли виплати на утримання дитини не виплачувалися щомісяця з самого початку. Коли початок та періодичність перерахування коштів прописані в договорі, все зрозуміло, і аліментник, якщо не дотримується зобов’язань, може бути притягнутим до відповідальності та примусових стягнень через суд.
Початком аліментних виплат, у разі звернення однією із сторін до органу суду, стає дата подачі та прийняття позову, за яким буде відкрито провадження.
Але в Сімейному кодексі зазначено також, що аліментні виплати можуть бути присуджені аліментнику і за минулий період, тобто до подачі позову в суд, якщо позивач пред'явить докази того, що він намагався вжити заходів щодо отримання коштів на утримання дитини з відповідача, але платник ухиляється від їх сплати. Тоді є ризик виникнення дуже великої заборгованості, тому що суд, керуючись статтею 194 СК, може присудити стягнення за виконавчим листом за минулі 10 років до моменту пред'явлення офіційного рішення до виконання.
Також потрібно розуміти, що аліментні виплати не прив’язані законом до офіційного статусу подружжя, тому якщо вас хвилює, чи можна подати на аліменти без розлучення, то відповідь: «Так, звичайно». Цей момент повинен розуміти і потенційний аліментник.
Що робити при великій заборгованості?
Не слід вважати, що заборгованість буде знята автоматично, коли дитина стане повнолітньою, та переховуватися до цього моменту, бо стягнення можливе й пізніше. При цьому пам’ятайте, що за несвоєчасну виплату коштів нараховується пеня. Вона береться в розмірі 1% від суми несплачених платежів і нараховується на кожен день прострочення до повного погашення або до прийняття судовим органом рішення по примусовому стягненню.
То що ж робити, якщо виник великий борг по аліментах в Україні? Звичайно, звертатися до суду, але перед тим – по допомогу юриста. В законі є безліч нюансів, якими можна скористатися, щоб суддя прийняв рішення частково та навіть в повному обсязі звільнити вас від величезної суми пені або інших санкцій, якщо заборгованість виникла з об’єктивних причин. Тому, не зволікайте!