Телефонуйте адвокату з розлучень:

Як нараховуються аліменти на дітей в Україні?

Загальні вимоги стосовно аліментних виплат на дитину

Коли розпадається сім’я, в якій залишаються неповнолітні діти, проблемою екс-подружжя стає не тільки розподіл майна, а й аліментні виплати, які потрібні на утримання синів та дочок. Логічно, що актуальним питанням стає те, як нараховуються аліменти в Україні, як вони виплачуються та в яких розмірах.

Читайте далі, щоб дізнатися про нюанси стягнення аліментів

Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


У Сімейному кодексі зазначено, що утримувати неповнолітню дитину – це однаковий обов’язок батька й матері, незалежно від того, проживають вони разом чи ні. Аліментних виплат повинно бути достатньо для гармонійного розвитку дітей, але є мінімальні норми та допустимі частки (якщо виплати стягуються примусово).

Отже, законодавство стосовно виплати та нарахування аліментів передбачає два шляхи розвитку подій:

  • участь кожного з батьків в забезпеченні неповнолітніх за взаємною згодою та домовленістю (подружжя може заключити договір, де прописати чітко: як, коли та в якому розмірі проживаючий окремо батько чи матір сплачує аліменти);
  • винесення рішення судом по справі нарахування аліментів та примусового стягнення (встановлюється розмір щомісячних виплат, вид сплачування, період).

Аліменти – це кошти, які щомісяця виплачуються на утримання неповнолітніх (або довше, якщо це передбачено особливими положеннями закону) та повинні бути спрямовані виключно на задоволення потреб дітей. Нецільове використання цих коштів не допускається.  


Адвокат з поділу майна

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

 
або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам
 
Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит


 

Особливості нарахування аліментів: норми, суми, обмеження

Стосовно розміру аліментів, Сімейним кодексом в статті 182 зазначено, що він має бути таким, який необхідний та достатній для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Також законодавством встановлено декілька особливих умов, обмежень та нюансів. Встановлення розміру має враховувати:

  • аліменти – це доля від доходу одного з батьків;
  • сума гарантованих виплат повинна бути необхідною для забезпечення потреби дітей та не може складати менше 50% прожиткового мінімуму, встановленого на поточний рік для дитини відповідного віку;
  • платоспроможність аліментника. Тут важливо зазначити, що від сплати коштів на утримання не звільняються навіть безробітні, але якщо платник має достатній дохід і в змозі сплачувати суми більше, то суд може прийняти рішення про призначенні суми по рекомендованим нормам.

Особливості нарахування аліментів норми, суми, обмеження

Згідно Закону про аліменти виплати можуть сплачуватися в твердих сумах або складати частку загального прибутку платника. Якщо справа доходить до суду, то платоспроможність аліментника та особливі обставини приймають до уваги обов’язково.

Загальні ж положення стосовно можливої долі доходів також враховують кількість неповнолітніх, що претендують на утримання, тому сума відрахувань:

  • на одну дитину становить ¼ доходу батьків;
  • на двох дітей - 1/3 доходу;
  • на трьох і більше - 1/2 доходу.

В тому, як нараховують аліменти, є дуже багато нюансів та обмежень. Вище зазначено, що є мінімальні гарантовані законом суми, тобто виплати не можуть бути менше 50% прожиткового мінімуму, що встановлений для дітей відповідного віку. Крім гарантованого MIN є рекомендований, і на нього можна претендувати, якщо дохід платника це дозволяє, але таке рішення приймає суд.

Також затверджений максимум аліментних виплат, вище якого навіть при високих доходах аліментника, суд призначити примусове стягнення не може (це справа суто добровільна). Прожиткові рівні кожен рік змінюються.  


сімейний адвокат

ЗАПИСАТЬСЯ НА КОНСУЛТАЦИЮ К АДВОКАТУ ПО РАЗВОДАМ
Записатись на консультацію
Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень


Прожитковий мінімум в 2024 році

2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2024 року - 2189 грн, із 1 липня - 2294 грн, із 1 грудня - 2393 грн.

Розглянемо приклад того, як нараховуються аліменти протягом 2024 року для різних вікових груп:

1. Для дітей віком до 6 років:

- із 1 січня 2024 року - 1921 грн;

- із 1 липня - 2013 грн;

- із 1 грудня - 2100 грн.

2. Для дітей віком від 6 до 18 років:

- із 1 січня 2024 року - 2395 грн;

- із 1 липня - 2510 грн;

- із 1 грудня - 2618 грн.

Зміни сум аліментних виплат: коли це можливо?

Розмір виплати аліментів може бути зміненим, і це регламентовано Сімейним кодексом в статті 192, але прийняти рішення може суд.

  1. Збільшення виплат на утримання дитини можливе у разі погіршення стану її здоров'я, або при зростанні потреб неповнолітнього на розвиток при покращенні матеріального стану аліментника.
  2. Зменшення розміру аліментів проводиться у разі народження у платника ще однієї дитини. Також зменшити суми можливо при погіршенні стану здоров'я аліментника або зниження його доходів.
  3. Для відрахувань, які здійснюються в твердій грошовій сумі, передбачена щорічна індексація аліментів (часткова компенсація подорожчання).
  4. Якщо доведено факт нецільового використання коштів на утримання дитини одержувачем.

Претендуючи на зміни сум виплат, слід подати позов, а правильно скласти його та аргументувати ваші вимоги допоможе юрист з досвідом роботи в області сімейного права.  


Записатись на консультацію