Телефонуйте адвокату з розлучень:

Як повернути гроші у разі відмови від весілля

Після пропозиції рук та серця заручені та їхні сім’ї починають активно готуватися до весілля, вкладаючи в його організацію не лише час, а й значні кошти. Але в будь-який момент, зокрема безпосередньо перед реєстрацією, хтось може передумати. Наявність вільної згоди обох партнерів є обов’язковою умовою для одруження – це передбачає ст. 51 Конституції України. Аналогічне положення присутнє в ст. 24 СКУ. Ніхто не має права за допомогою фізичного, психологічного насилля або іншим чином примушувати людину дати згоду на укладання шлюбу. Така поведінка згідно ст. 151-2 КК України вважається злочином.

З юридичної точки зору факт подання в орган РАЦС заяви з проханням зареєструвати створення нової сім’ї не зобов'язує жінку або чоловіка підписувати документи про реєстрацію шлюбу. Це лише засіб інформування компетентних органів щодо намірів закоханих. При цьому на працівників органів реєстрації актів цивільного стану покладається обов’язок:

  • прийняти заяву, перевірити правильність вказаних паспортних даних;
  • у встановлені законодавством терміни здійснити перевірку, аби впевнитися у тому, що немає обставин, які б не дозволяли заявникам одружитися;
  • своєчасно підготувати церемонію одруження відповідно до побажань майбутнього подружжя щодо урочистостей під час проведення реєстрації.

Чим загрожує відмова від реєстрації

У випадку, коли наречена або наречений після повідомлення РАЦС про намір укласти шлюб та до запланованої дати проведення весілля вирішує відмовитися від процедури, він або вона стикається с майновими питаннями, які виникають внаслідок відмови.

Компенсація витрат за організацію свята

В українському законодавстві передбачена можливість відшкодування матеріальних витрат через скасування весілля, однак отримати гроші за моральну шкоду вкрай складно. В статті 31 СКУ вказано:

  • той, хто відмовляється від реєстрації, має відшкодувати іншому весільні витрати;
  • компенсація передбачається лише за ті речі та послуги, які пов’язані з організацією свята;
  • повернути потрібно гроші, які вже були витрачені та не підлягають поверненню.

Тобто отримати відшкодування вдасться лише в тому випадку, якщо придбання товарів та замовлення послуг зумовлене саме підготовкою до реєстрації шлюбу, і в подальшому їх не можна жодним чином використати після відмови нареченого чи нареченої від церемонії.

Врегулювати матеріальні питання мирним шляхом вдається не усім колишнім парам, і в такому разі потрібно звернутися до суду з відповідним позовом. Окрім позовної заяви на відшкодування потрібно подбати про доказову базу – треба зібрати чеки, квитанції, договори та інші папери, які б доводили вашу позицію та розмір компенсації. В документах обов'язково мають вказуватися прізвища, дати, призначення транзакцій, аби суд їх врахував. Попередньо потрібно сплатити судовий збір відповідно до ЗУ «Про судовий збір», а потім подати заяву до суду за місцем прописки того, хто відмовився укладати шлюб.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Чи потрібно повертати весільні подарунки?

Питання, пов’язані з поверненням дарунків на свято, регулюються ст. 719 ЦКУ, де вказано, що у разі дарування коштовних речей потрібно фіксувати процедуру письмово. Тобто передача дороговартісних дарунків на кшталт нерухомості, дорогоцінностей, раритетних предметів мистецтва, автомобілів обов'язково повинна бути юридично оформлена. Потурбуватися про нотаріальне посвідчення варто, якщо вартість дарунка більше 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отримувач подарунку, який відмовився від реєстрації шлюбу, повинен повернути його чи відшкодувати вартість. Для цього дарувальник має звернутися до суду із проханням розірвати укладений перед весіллям договір. Це означає, що винуватець скасування церемонії на може зберегти права на презенти, адже їх передання було зумовлене саме весіллям. Водночас потрібно розуміти, що повернення подарунків та відшкодування витрат на церемонію не є за засобом покарання для людини, що змінила рішення щодо створення сім’ї.

Передбачені законом винятки

Уникнути майнових наслідків, пов’язаних з відмовою від шлюбу, як зазначено в ст. 31 СКУ, є можливість у тому випадку, якщо небажання одружуватися спричинене:

  • аморальною поведінкою майбутнього чоловіка чи дружини;
  • протиправними діями когось з наречених;
  • виявленням прихованих обставин, які впливають на рішення щодо вступу в шлюб, наприклад, кримінальне минуле, наявність дітей, зраду, тяжкі захворювання.

Перелічені причини, які дізнається хтось з наречених до проведення реєстрації, вважаються поважними, але їх потрібно довести.

Судова практика

Подібні справи розглядаються досить рідко, але прецеденти отримання відшкодування є:

  1. У справі № 2218/20517/2012 міськрайонний суд Хмельницька частково задовольнив вимогу позивача щодо отримання компенсації за відмову від весілля, на яке бути витрачені кошти. Розмір відшкодування склав 5855 грн., також відповідача зобов’язали сплатити 103,30 грн. судового збору та 1 тис. грн. за послуги адвоката.
  2. У справі № 308/2747/16-ц Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області вирішив відмовити позивачеві у поверненні прав на подаровану під час спільного проживання квартиру. Договір дарування залишився дійсним.
  3. У справі № 640/7687/16-ц Київський районний суд Харкова заочно призначив компенсацію на суму 312840 грн. та моральну шкоду на суму 130351 грн. 66 коп.

Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит